Canlı Destek
SCABİES(UYUZ) HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

SCABİES(UYUZ) HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Uyuz, cilde giren küçük akarların neden olduğu bulaşıcı bir cilt durumudur.

Uyuzun ana semptomu, geceleri daha kötü olan yoğun kaşıntıdır. Ayrıca akarların yuva yaptığı bölgelerde deri döküntülerine neden olur.

 

 

UYUZ AKARLARI

 

Uyuz akarlarına Sarcoptes scabiei denir. Yumurtladıkları derinin dış tabakasına (epidermis) girmek için ağızlarını ve ön bacaklarını kullanarak beslenirler.3 ila 4 gün sonra, bebek akarları (larvalar) yumurtadan çıkar ve yetişkinlere olgunlaşacakları derinin yüzeyine hareket eder. Uyuz, cilt kıvrımları, parmak araları, tırnak altı veya kalça veya göğüs kırışıklıkları gibi sıcak yerleri sever. Saat kayışlarının, bileziklerin veya yüzüklerin altına da saklanabilirler.

 

 

UYUZ NASIL YAYILIR?

 

Uyuz genellikle enfekte bir kişiyle uzun süreli cilt teması veya cinsel temas yoluyla yayılır. Uyuzun, enfekte biriyle giysi, havlu ve yatak takımlarını paylaşarak bulaşması da mümkündür ancak nadirdir.İlk enfeksiyondan sonra uyuz semptomlarının ortaya çıkması 8 hafta kadar sürebilir. Bu kuluçka dönemi olarak bilinir.

 

 

UYUZ SALGINLARI

 

Uyuz, tıbbi bakıma sınırlı erişimi olan yoğun nüfuslu bölgelerde yaygındır ve en çok aşağıdaki tropik ve subtropikal bölgelerde yaygındır:

  • Afrika
  • Orta ve Güney Amerika
  • Kuzey ve Orta Avustralya
  • Karayip Adaları
  • Hindistan
  • Güneydoğu Asya

Gelişmiş ülkelerde uyuz salgınları bazen okul, kreş ve bakım evleri gibi insanların çok olduğu yerlerde ortaya çıkabilmektedir.

 

 

UYUZ TEDAVİSİ

 

Uyuzunuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu ziyaret edin. Genellikle ciddi bir durum değildir, ancak tedavi edilmesi gerekir. Uyuz için en yaygın kullanılan 2 tedavi permetrin kremi ve malathion losyonudur (Derbac M markası). Her iki ilaç da uyuz akarını öldüren böcek öldürücüler içerir. Permetrin %5 krem ​​genellikle ilk tedavi olarak önerilir. Permetrin etkisiz ise Malathion %0.5 losyonu kullanılır. Eşinize genital uyuz teşhisi konduysa, yeniden enfeksiyondan kaçınmak için kontrol ve gerekirse tedavi için en yakın cinsel sağlık kliniğine gitmelisiniz. Hem siz hem de eşiniz tüm tedavi sürecini tamamlayana kadar cinsel ilişkiden ve diğer yakın bedensel temaslardan kaçının.

 

 

UYUZ KOMPLİKASYONLARI

 

Cildiniz aşırı kaşıntı nedeniyle tahriş olursa ve iltihaplanırsa, uyuz bazen ikincil bir cilt enfeksiyonuna yol açabilir. Kabuklu uyuz, ciltte çok sayıda akarın bulunduğu, uyuzun nadir fakat daha şiddetli bir şeklidir. Bu, yaşlı insanlarda ve bağışıklığı azalmış kişilerde gelişebilir.

 

 

 

Burada yer alan bilgiler nhsinform.scot kaynağından derlenmiştir.