Canlı Destek
Aralıklı Oruç Nedir? Kimler için Uygundur?

Aralıklı Oruç Nedir? Kimler için Uygundur?

Bugünlerde “Aralıklı Oruç” kavramını gerek sosyal medyadan gerek çevremizden sıkça duyuyoruz. Peki nedir bu aralıklı oruç?

Aralıklı Oruç, genellikle kilo kaybetmek için uygulanan bir beslenme şeklidir. Aralıklı Oruç denilince akla ilk gelen ve en yaygın olan 16/8 (16 saat açlık, 8 saat yemek yeme) beslenme şekli olsa da aslında birçok türü vardır:

 

16/8 Yöntemi: Bu yöntemde günün 8 saatini yemek yiyebileceğiniz aralık olarak belirlerken kalan 16 saatini aç kalmak için ayarlamalısınız. Aç kalınan sürede su, çay, kahve gibi içecekler tüketilebilir ancak şeker içermemelidir.

 

5/2 Yöntemi: Bu yöntemde ise haftanın herhangi iki gününde kısıtlı (500-600) kalori alınırken diğer 5 günde normal beslenme düzenine devam edilmesi tavsiye edilir. Kısıtlı kalori alımı için seçilen günler ardışık olmamalıdır.

 

Alternatif Gün Yöntemi (Eat-Stop-Eat): Bu yöntem ise 24 saat açlığı ifade eder. Diğer yöntemlerden farklı olarak aç kalma süresi daha uzundur. Bu açıdan daha zorlu olabilir.

 

 

Aralıklı oruç uygulanırken belirlenen saatlerde/günlerde tüm besin ögelerinden dengeli bir şekilde tüketerek günü tamamlamaya özen gösterilmelidir. Beslenme programının içeriği kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

Bu yöntemlerin sürdürülebilirliği ve bireyin sağlığı üzerine etkileri halen tartışılmakla beraber herkes için uygun olmayabilir.

 

Örneğin;

 

  • Şeker/tansiyon gibi hastalıklarınız varsa,
  • Hormonal bozukluklarınız varsa,
  • Gebe ya da emziklilik dönemindeyseniz,
  • Düzenli kullandığınız ilacınız/ilaçlarınız varsa,
  • Geçmişte yeme bozukluğu öykünüz varsa,

bu yöntemlere başvurmadan önce hekiminize danışmanız tavsiye edilir.